İzmir Yöresi

İzmir Ege Bölgesi’nin batısında bulunan bir ilimizdir. Yörede oynanan oyunlar zeybek türünün ağır zeybek bölümüne girer. İzmir ve köylerinde ağır ağdalı zeybek figürlerine ve zeybek türkülerine rastlanır.

Halk oyunları açısından; Türkiye’nin en gelişmiş halk oyunları alt yapısına ve sahne yapısına sahiptir. Oyunlar genelde 9/8 ve 9/4 lük ritmlerle oynanır. Oyunlara eşlik eden müzik aletleri; Davul-Zurna, Klarnet, bağlama ve darbuka’dır.Erkek giyisileri:
Başta külah, poşu, bedene giyilen içlik, cepken, şal, kuşak, pantolon, uçkurlu kısa şalvar, aksesuar olarak; silahlık, kayışlı kese, kama, işlemeli kın takılır. Ayakta tozluk,Yün çorap, kalçin ve çizme giyimi tamamlar.

Kadın giyisileri:
Ayakta edik adı verilen pabuç ve işlemeli yün çorap giyilir. Desenli kumaşlardan yapılmış şalvar, üstüne buruncuk gömlek, belde simli kuşak, uzun entari içine gömlek, üzerine işlemeli cepken, daha üstte Libade giyilmektedir. Başta Hotoz, altın işlemeli takke üzerine krep örtü ile örtülür. Takıda inci, boncuk ve altın takılır.

İzmir Yöresi Halk Oyunları:
İkiparmak,
Kostak ali,
Sürmene,
Ötme bülbül,
Sebaye,
Kırmızı buğday,
Soğuk kuyu,
Gökçen efe,
Sinan ağa,
Karyolamın Demiri,
Gündoğdu,
Baylan cemile.
Bergama Konakları,
Entarisi Mavili,
Zahide Molla,
Fındık Sıdıkam,
Al Basma,
Kız Harmandalısı,
Ey Yüceler,
Bergama Zeybeği,
Harmandalı,
Bergama Bengisi,
Güvende,
Somalı,
Yalabı,
Dağlı,
Arpazlı,
Çekirdeksiz Bağlarım,
İsmailli,
Jandarma,
Yundağı,
Sebai,
Üç parmak,
Koca Arap,
Nacakoğlu.